ЧОРНІ ДІРИ






Чорні діри є одними з найзагадковіших космічних об’єктів, багато вивчених, але не до кінця вивчених. Ці об’єкти насправді не є дірами. Це величезні концентрації матерії, упаковані в дуже крихітні простори. Чорна діра настільки щільна, що гравітація безпосередньо під її поверхнею, горизонтом подій, є достатньо сильною, щоб ніщо, навіть світло, не могло вирватися. Горизонт подій — це не така поверхня, як Земля чи навіть Сонце. Це межа, яка містить усю матерію, з якої складається чорна діра.


Ми багато чого не знаємо про чорні діри, наприклад, як виглядає матерія всередині їхнього горизонту подій. Однак вчені знають багато про чорні діри.


Чорні діри не випромінюють і не відбивають світло, що робить їх фактично невидимими для телескопів. Вчені перш за все виявляють і вивчають їх на основі того, як вони впливають на оточення:


Чорні діри можуть бути оточені кільцями газу та пилу, які називаються акреційними дисками, які випромінюють світло з різними довжинами хвиль, включаючи рентгенівські промені.


Інтенсивна гравітація надмасивної чорної діри може змусити зірки обертатися навколо неї певним чином. Астрономи відстежили орбіти кількох зірок поблизу центру Чумацького Шляху, щоб довести, що там знаходиться надмасивна чорна діра, відкриття, яке принесло Нобелівську премію 2020 року.


Коли дуже масивні об’єкти прискорюються в просторі, вони створюють брижі в тканині простору-часу, які називаються гравітаційними хвилями. Вчені можуть виявити деякі з них за ефектом пульсації на детекторах.

Масивні об’єкти, такі як чорні діри, можуть згинати та спотворювати світло від більш віддалених об’єктів. Цей ефект, званий гравітаційним лінзуванням, можна використовувати для пошуку ізольованих чорних дір, які інакше невидимі.


Перше зображення чорної діри



Це перше зображення чорної діри.

За допомогою телескопа Event Horizon Telescope вчені отримали зображення чорної діри в центрі галактики M87. (У центрі нашої галактики є надмасивна чорна діра — Чумацький Шлях.)




Надмасивна чорна діра, зображена EHT, розташована в центрі еліптичної галактики M87, розташованої приблизно в 55 мільйонах світлових років від Землі. Це зображення було зроблено FORS2 на Дуже Великому Телескопі ESO. Короткий лінійний елемент поблизу центру зображення – це струмінь, створений чорною дірою.

Чорна діра окреслена випромінюванням гарячого газу, що обертається навколо неї під впливом сильної гравітації поблизу її горизонту подій.

Що таке чорна діра?

Чорна діра — це щільний, компактний об’єкт, гравітаційне тяжіння якого настільки сильне, що на певній відстані від нього ніщо не може вирватися, навіть світло.
Вважається, що чорні діри є результатом колапсу дуже масивних зірок наприкінці їхньої еволюції. Сила тяжіння настільки сильна, тому що речовина (маса) була стиснута в крихітний простір.