Центр інформації про права людини на основі матеріалів ЮНІСЕФ підготував інструкцію для дітей, аби правильно та своєчасно реагувати на прояви цькування.
Що таке булінг та які його причини?
Булінг (цькування) – це агресивна і вкрай неприємна поведінка однієї дитини або групи дітей по відношенню до іншої дитини, що супроводжується постійним фізичним чи психологічним впливом.
Кривдники можуть знайти безліч причин, щоб цькувати дитину: зовнішність, що не вписується в загальноприйняті рамки, поведінка, думки, які не збігаються з думкою більшості, тощо.
Яскравими прикладами булінгу є словесні образи, навмисне неприйняття дитини до колективу, шантаж та навіть побиття.
«Успіхи у навчанні, матеріальні можливості та навіть особливості характеру можуть стати основою для булінгу. Крім того, жертвою булінгу може стати також той, кому складно спілкуватися з однолітками, хто поводиться відлюдкувато чи, навпаки, провокативно», - зауважують психологи.
Частіше за все люди, що цькують, вважають, що це смішно і в цьому немає великої проблеми чи трагедії, а також, що дорослі не будуть звертати на це уваги.
Як відрізнити булінг та сварку між дітьми?
Булінг супроводжується реальним фізичним чи психологічним насиллям: жертву висміюють, залякують, дражнять, шантажують, б’ють, псують речі, розповсюджують плітки, бойкотують, оприлюднюють особисту інформацію та фото в соціальних мережах.
В ситуації булінгу завжди беруть участь три сторони: той, хто переслідує, той, кого переслідують та ті, хто спостерігають.
Якщо булінг відбувся, він може повторюватися багато разів.
Що робити, якщо ти став жертвою булінгу?
Перше й найголовніше правило – не тримати у секреті. Розкажи друзям, знайомим чи рідним про те, що тебе ображають у школі, цього не слід соромитись.
Інколи допомогти з вирішенням складної ситуації у школі може абсолютне не пов’язана з цим людина: тренер у секції, куди ти ходиш після школи або вчитель, до якого ти ходиш на додаткові заняття.
Також не слід звинувачувати себе в тому, що тебе цькують. Ми говорили раніше, що кривдникам легко знайти жертву булінгу, адже для цього слід просто якось відрізнятися від оточуючих.
Якщо цькування у школі перетворились із словесних на фізичні – йди до директора школи або завуча та докладно розкажи їм про це. Також повідом про ситуацію батьків.
Якщо у школі є психолог, то можна сміливо звернутись до нього, щоб відновити відчуття впевненості у свої силах та зрозуміти, як діяти.
Що робити, якщо ти став свідком цькування?
Якщо цькують твого дуга чи подругу, то одразу звернись до дорослих: вчителя, старших товаришів, родичів, батьків тощо.
Якщо друг чи подруга поділились з тобою, що вони потрапили в ситуацію булінгу, обов’язково поговори з ними про це – вони потребують твоєї підтримки.
У жодному разі не слід приєднуватись до групи, що цькує та висміювати проблеми свого друга чи подруги.
Що робити, якщо інших цькуєш ти?
Зрозумій, булінг – це твої дії, а не твоя особистість. Ти можеш ними керувати та змінювати на краще.
Пам’ятай, що булінг завдає фізичного та емоційного болю іншому, а тому подумай, чи дійсно ти цього прагнеш?
Деякі речі можуть здаватися смішними та невинними, проте вони можуть завдавати шкоди іншій людині.